Coldrex
Coldrex: instrukcje użytkowania i recenzje
- 1. Zwolnij formę i skład
- 2. Właściwości farmakologiczne
- 3. Wskazania do stosowania
- 4. Przeciwwskazania
- 5. Sposób stosowania i dawkowanie
- 6. Efekty uboczne
- 7. Przedawkowanie
- 8. Instrukcje specjalne
- 9. Interakcje lekowe
- 10. Analogi
- 11. Warunki przechowywania
- 12. Warunki wydawania aptek
- 13. Recenzje
- 14. Cena w aptekach
Nazwa łacińska: Coldrex
Kod ATX: N02BE51
Składnik aktywny: kofeina + paracetamol + kwas askorbinowy + terpinhydrat + fenylefryna (coffeinum + paracetamolum + acidum ascorbinicum + therpini hydras + phenylephrinum)
Producent: GlaxoSmithKline Dungarvan, Ltd., Irlandia
Opis i aktualizacja zdjęć: 27.07.2018
Ceny w aptekach: od 100 rubli.
Kup
Coldrex to lek o działaniu obkurczającym, wykrztuśnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, stosowany w objawowym leczeniu grypy i przeziębienia.
Uwolnij formę i kompozycję
Coldrex jest dostępny w postaci tabletek: w kształcie kapsułki, dwuwarstwowe, pomarańczowo-białe, warstwa pomarańczowa może zawierać białe wtrącenia z wytłoczonym po jednej stronie napisem „Coldrex” (5, 6, 8, 12 szt. W blistrach, 1 lub 2 blistry w kartoniku).
Skład 1 tabletki zawiera substancje czynne:
- Kofeina - 25 mg
- Paracetamol - 500 mg;
- Terpinghydrate - 20 mg;
- Chlorowodorek fenylefryny - 5 mg;
- Witamina C (kwas askorbinowy) 30 mg
Składniki pomocnicze w składzie Coldrex: talk, skrobia rozpuszczalna i kukurydziana, barwnik, powidon, sorbinian potasu, kwas stearynowy, laurylosiarczan sodu.
Właściwości farmakologiczne
Farmakodynamika
Coldrex to złożony lek, którego składniki mają następujący wpływ na organizm:
- paracetamol - lek przeciwbólowy, który hamuje syntezę prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym i działa na ośrodek termoregulacyjny podwzgórza;
- fenylefryna - sympatykomimetyk, który eliminuje obrzęk błony śluzowej nosa i ułatwia oddychanie;
- kwas askorbinowy kompensuje niedobór witaminy C, która powoduje rozwój infekcji wirusowych, a także wzmacnia układ odpornościowy i normalizuje przepuszczalność naczyń włosowatych;
- kofeina należąca do grupy metyloksantyn intensywnie stymuluje czynność ośrodkowego układu nerwowego, zwiększa wydalanie moczu, sprzyja rozszerzaniu światła naczyń krwionośnych, nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu, pobudza czynność wydzielniczą żołądka, ogranicza agregację płytek krwi;
- terpinhydrat ma działanie wykrztuśne i nasila wydzielanie oskrzeli.
Farmakokinetyka
Paracetamol jest prawie całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego. Ulega biotransformacji w wątrobie i jest wydalany z moczem.
Kwas askorbinowy jest wchłaniany z przewodu pokarmowego z dużą prędkością i transportowany do wszystkich tkanek organizmu. Stopień jego wiązania z białkami osocza wynosi około 25%. Pozostała część kwasu askorbinowego jest wydalana z moczem.
Kofeina jest bardzo łatwo wchłaniana po spożyciu doustnym. Maksymalna zawartość substancji w osoczu jest rejestrowana 1 godzinę po spożyciu. Okres półtrwania wynosi około 3,5 godziny.
Fenylefryna jest nierównomiernie wchłaniana w przewodzie pokarmowym. Po podaniu doustnym jego biodostępność jest znacznie zmniejszona. Prawie 100% przyjętej dawki fenylefryny jest wydalane z moczem.
Wskazania do stosowania
Zgodnie z instrukcją Coldrex jest przepisywany w celu wyeliminowania objawów grypy i przeziębienia, takich jak:
- Bół głowy;
- Gorączka
- Dreszcze;
- Uczucie zatkanego nosa;
- Ból gardła i zatok;
- Ból mięśni i stawów.
Przeciwwskazania
- Choroby układu krążenia;
- Nadciśnienie tętnicze;
- Ciężkie zaburzenia czynności nerek lub wątroby;
- Cukrzyca;
- Tyreotoksykoza;
- Genetyczny brak dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej;
- Jednoczesne stosowanie z innymi produktami leczniczymi zawierającymi paracetamol;
- Nadwrażliwość na składniki leku.
Kobiety karmiące piersią i kobiety w ciąży, a także dzieci poniżej 6 roku życia mogą przyjmować Coldrex tylko po konsultacji z lekarzem.
Instrukcja stosowania Coldrex: metoda i dawkowanie
Tabletki Coldrex przyjmuje się doustnie.
Schemat dawkowania zależy od wieku:
- Dorośli i dzieci od 12 lat - 2 tabletki;
- Dzieci 6-12 lat - 1 tabl.
Częstotliwość przyjęć - do 4 razy dziennie.
Nie należy przekraczać zalecanej dawki.
Nie zaleca się przyjmowania leku Coldrex dłużej niż 5 dni bez konsultacji z lekarzem. Jeśli objawy nie ustąpią, skonsultuj się z lekarzem.
Skutki uboczne
Lek stosowany w zalecanych dawkach jest ogólnie dobrze tolerowany.
Możliwe skutki uboczne, które występują podczas przyjęcia do szpitala, są określane przez składniki wchodzące w skład Coldrex.
Paracetamol może powodować następujące zaburzenia:
- Czasami: reakcje alergiczne (obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, wysypka skórna);
- Rzadko: zaburzenia obrazu krwi.
Przy długotrwałym stosowaniu dawek przekraczających zalecane, możliwy jest rozwój działań hepatotoksycznych i nefrotoksycznych.
Stosowanie fenylefryny może prowadzić do zaburzeń w niektórych układach organizmu:
- Układ pokarmowy: nudności;
- Układ sercowo-naczyniowy: ból głowy, niewielki wzrost ciśnienia krwi; rzadko - kołatanie serca (po odstawieniu leku objawy ustępują).
Przedawkować
W przypadku przedawkowania Coldrex zaleca się natychmiastową wizytę u lekarza, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze. Objawy obejmują zaburzenia rytmu serca, ból brzucha, nudności, wymioty, bladość skóry, nadmierne pocenie się. 1-2 dni po przyjęciu dużych dawek leku często obserwuje się oznaki uszkodzenia wątroby. W skomplikowanych przypadkach może rozwinąć się ostra niewydolność wątroby i śpiączka.
Zaleca się wykonanie płukania żołądka w ciągu pierwszych 4 godzin po przyjęciu Coldrex, a następnie poddanie się leczeniu objawowemu. W przypadku zatrucia paracetamolem specyficznym antidotum jest acetylocysteina.
Specjalne instrukcje
Nadmierne spożywanie kawy lub herbaty w trakcie terapii może prowadzić do rozwoju drażliwości i napięcia nerwowego.
Aby uniknąć toksycznego uszkodzenia wątroby, pacjenci powinni powstrzymać się od picia alkoholu. Tabletki Coldrex nie są zalecane w przypadku przewlekłego alkoholizmu.
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i złożone mechanizmy
Jeśli podczas przyjmowania leku wystąpią zawroty głowy, należy odmówić podjęcia potencjalnie niebezpiecznych czynności, które wymagają zwiększonej koncentracji uwagi i natychmiastowych reakcji psychomotorycznych (jazda samochodem i inny transport, praca ze złożonymi mechanizmami ruchu itp.).
Interakcje lekowe
Przy równoczesnym stosowaniu Coldrex z niektórymi lekami mogą wystąpić działania niepożądane:
- Difenina, barbiturany, ryfampicyna, karbamazepina, zydowudyna i inne induktory enzymów mikrosomalnych wątroby: zwiększone ryzyko wystąpienia działań hepatotoksycznych;
- Domperidon, metoklopramid: zwiększanie szybkości wchłaniania paracetamolu;
- Cholestyramina: zmniejszenie szybkości wchłaniania paracetamolu.
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania Coldrex z beta-blokerami, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi i inhibitorami monoaminooksydazy. Pomiędzy przyjmowaniem leków należy zachować co najmniej 14-dniową przerwę.
Analogi
Analogiem Coldrex jest Flukoldex forte.
Warunki przechowywania
Przechowywać w suchym miejscu niedostępnym dla dzieci.
Okres przydatności do spożycia wynosi 4 lata.
Warunki wydawania aptek
Dostępne bez recepty.
Recenzje Coldrex
Prawie wszystkie recenzje na temat Coldrex są pozytywne. Pacjenci przyjmujący lek zwracają uwagę na jego skuteczność. Coldrex eliminuje prawie wszystkie objawy przeziębienia w rekordowym czasie. Pacjenci mówią o ustąpieniu dreszczy, spadku temperatury i ustąpieniu bólu gardła.
Cena za Coldrex w aptekach
Cena Coldrex w aptekach waha się od około 140 do 186 rubli (w opakowaniu znajduje się 12 sztuk).
Coldrex: ceny w aptekach internetowych
Nazwa leku Cena £ Apteka |
Coldrex Hotrem proszek do sporządzania roztworu doustnego o smaku cytrynowym 5 g 5 szt. 100 RUB Kup |
Recenzje Coldrex Hotrem 100 RUB Kup |
Coldrex Hotrem proszek do przygotowania roztworu doustnego mentol i miód cytrynowy 5 szt. 123 r Kup |
Coldrex MaxGripp proszek do sporządzania roztworu doustnego cytryna 6,427 g 5 szt. 130 RUB Kup |
Coldrex Hotrem proszek do sporządzania roztworu doustnego miód-cytryna (s) 5 g 5 szt. 161 r Kup |
Coldrex Coldrex HotRem Menthol & Honey Lemon na przeziębienie i grypę, proszek, 5 saszetek 185 RUB Kup |
Coldrex Hotrem proszek do sporządzania roztworu do podawania doustnego mentol i miód cytrynowy 10 szt. 195 RUB Kup |
Tabletki Coldrex 12 szt. 196 r Kup |
Coldrex Coldrex HotRem na przeziębienie i grypę, cytryna i miód, proszek, 5 saszetek 200 RUB Kup |
Coldrex Hotrem proszek do przygotowania roztworu doustnego cytryna z miodem 5 g 10 szt. 200 RUB Kup |
Coldrex Coldrex MaxFlu, na przeziębienie i grypę, aromat cytrynowy, proszek, 5 saszetek 224 r Kup |
Coldrex Junior Hot Drink w proszku do sporządzania roztworu doustnego dla dzieci o smaku cytrynowym 3 g 10 szt. 247 r Kup |
Coldrex Hotrem proszek do sporządzania roztworu doustnego o smaku cytrynowym 5 g 10 szt. 257 r Kup |
Coldrex MaxGripp proszek do sporządzania roztworu do podawania doustnego cytryna 6,427 g 10 szt. 304 RUB Kup |
Coldrex Coldrex Junior, gorący napój nr 10 314 RUB Kup |
Coldrex Coldrex HotRem na przeziębienie i grypę, cytryna i miód, proszek, 10 saszetek 324 r Kup |
Coldrex Coldrex HotRem na przeziębienie i grypę, aromat cytrynowy, proszek, 10 saszetek 324 r Kup |
Coldrex Coldrex MaxFlu, na przeziębienie i grypę, aromat cytrynowy, proszek, 10 saszetek 403 RUB Kup |
Zobacz wszystkie oferty aptek |
Maria Kulkes Dziennikarz medyczny O autorze
Edukacja: Pierwszy Moskiewski Państwowy Uniwersytet Medyczny im. I. M. Sechenov, specjalność „medycyna ogólna”.
Informacje o leku są uogólnione, podane w celach informacyjnych i nie zastępują oficjalnych instrukcji. Samoleczenie jest niebezpieczne dla zdrowia!